Reklama
Reklama

Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 67 im Janusza Korczaka

Publiczne Gimnazjum Integracyjne nr 47 im. Janusza Korczaka

Goście z Łowicza PDF Drukuj Email
Wpisany przez Magdalena Reczulska   
wtorek, 19 kwietnia 2011 13:10

Wizyta Artystek Ludowych z Łowicza - Palmy


W ubiegłym tygodniu klasy trzecie podejmowały niezwykłych gości. Z samego Łowicza przybyły do nas dwie Księżanki (w języku narodowym a nie gwarowym - Łowiczanki) - artystki ludowe, aby nauczyć dzieci wyrobu tradycyjnych Palm Wielkanocnych.

Piękne, kolorowe stroje Pań, bardzo zainteresowały uczniów, którzy nota bene - mówić mieli wkrótce o folklorze wsi polskiej, skansenach, a także o charakterystycznych dla danego regionu kraju strojach ludowych. Damski - łowicki strój przyszło im poznawać na żywo i to nie tylko za pomocą zmysłu wzroku...
Księżanki z ochotą opowiadały dzieciom o swoich strojach, nazywały jego części, wyjaśniały znaczenie kolorów i wyhaftowanych motywów. I tak: sukienka z gorsecikiem to kiecka, biała, haftowana na rękawach koszula - bielonka, na to obowiązkowo - fartuch, chustka na głowę i czerwone korale. Ciekawostka - w dawnych czasach Księżanki nosiły oba lewe trzewiki. Pewnie trudno im było chodzić... Pani w jaśniejszym stroju prezentowała ubiór Panny Młodej, wykonany ręcznie z prawdziwej wełny. Na stroju wyszyte były również ręcznie motywy winorośli - symbolu małżeństwa. Strój ten ma ponad 100 lat. Strój drogiej Pani to strój nowy, noszony obecnie . Jest on uszyty maszynowo z lekkiej tkaniny. Hafty także wykonane są maszynowo - przedstawiają motywy kwiatowe głównie róże.


Zrobienie palmy wielkanocnej wcale nie okazało się rzeczą prostą. Dobrze, że Księżanki śpieszyły dzieciom z fachową pomocą... Wierzbowe bazie, przybrane borowiną lub bukszpanem i obowiązkowo papierowymi różyczkami, utworzyły tradycyjne łowickie palemki. Dziękujemy.

Autor: Magdalena Teresa Reczulska

 
Copyright © 2018 Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 67 im. Janusza Korczaka w Łodzi. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Copyright © link do domeny     Joomla Templates